Dakstiņu jumts

Dakstiņu jumts ir viens no pasaulē senāk zināmajiem jumta segumiem, ir liecības, ka māla dakstiņi tika izmantoti jau pirms četriem tūkstošiem gadu Senajā Ēģiptē. Dakstiņu jumta segumi ir ļoti iecienīti arī mūsdienās, piemēram, Vācijā 80% jauno ēku tiek klāts māla dakstiņu jumts.

Dakstiņu jumti ir pārbaudīti kvalitātes ziņā, Vecrīgā var redzēt ēkas, kur dakstiņu jumti kalpo jau 100 un vairāk gadu. Mūsdienīgs dakstiņu jumts, pareizi to ieklājot, kalpos vēl llgāk, jo mūsdienās ir attīstījušās un uzlabotas dakstiņu ražošanas tehnoloģijas.

Dakstiņu jumts apliecina mājas īpašnieku sociālo statusu un gaumi, jo tas ir kvalitatīvākais un vizuāli glītākais jumta segums. Dakstiņu jumta segumi ir piemēroti gan privātmājai piepilsētā, gan lauku mājai.

Klasisks dakstiņu jumts asociējas ar S-formas dakstiņu jumta segumu (šādi jumti ir daudzām ēkām Vecrīgā). Taču mūsdienās dakstiņi ir ļoti dažādi – tie ir atšķirīgas formas, krāsu toņu un pārklājuma. Uzņēmums Lone Baltika" Latvijas tirgū piedāvā lielāko Austrijas un Vācijas ražotāju "TONDACH", "Röben" un "Wienerberger" māla dakstiņus, tie ir vienlīdz augstas kvalitātes, taču ļoti atšķirīgi dizaina – formas, krāsu, pārklājuma ziņa. Tādēļ saimniekam, kurš vēlas savai privātmājai vai lauku mājai dakstiņu jumtu, ir plašas iespējas izvēlēties piemērotus dakstiņus jebkuras konfigurācijas jumtam un jebkura dizaina un arhitektūras ēkai.

Pastāv uzskats, ka dakstiņu jumts ir dārgs. Tiesa, dakstiņu jumti nav lēti! Taču mūsdienās jumta segumu cenu atšķirība (piemēram, dakstiņu jumts pretstatā tam, cik izmaksā bitumena šindeļi vai skārda jumts) ir salīdzinoši neliela apmēram 20-30%. Savukārt kvalitātes ziņā šie jumta segumi ir ļoti atšķirīgi - dakstiņu jumts kalpos 100 un vairāk gadu, turpretim skārda jumts vai bitumena šindeļu jumts, visticamāk, būs jāmaina jau pēc 20-30 gadiem.