Māla dakstiņu ieklāšana

Dabīgie dakstiņi spēj izturēt dažādus laika apstākļus. Māla dakstiņu ieklāšanas laikietilpīgā procesā ļoti svarīgi stingri ievērot tehnoloģiskās prasības.

Māla dakstiņi parasti tiek montēti obligāti izmantojot hidroizolācijas slāni, ka hidroizolāciju rekomendē izmantot membrānas materiālu no ruļļiem, kurus nepieciešams ieklāt pārklājot viens otru.  Lai nodrošinātu jumta seguma ventilāciju, apakšmālu un seguma augšdaļu aprīko ar ventilācijas elementiem.   

Parasti mala dakstiņi tiek montēti virs aizsargplēves, difūzijas membrāna tiek izmantota virs apdzīvotiem mansarda stāviem un hidroizolācijas plēve tiek izmantota aukstos bēniņos. Šajos gadījumos nepieciešams nodrošināt arī  ventilācijas atstarpi. Atstarpe ir starp segumu un plēvi. Pateicoties gaisa atstarpei māla dakstiņi un siltinātājs laicīgi atbrīvojās no  mitruma, pateicoties tām kalpo ilgāk.

Latojumu piesist ar nepieciešamo atstarpi (soli) starp latām. Katram mala dakstiņu modelim piemēro savu latojuma soli.

Lai izvairītos no spāres sistēmas bojāšanas, māla dakstiņus sadala nelielos daudzumos (5-6 gab) visā jumta seguma darba virsmā.

Montāžās darbi sākas ar to, ka sākuma ieklāj divas galvenās horizontālas rindas – no apakšmālas un no kores. Pirmā rinda ir vissvarīgākā.  No pirmās rindas pareizas ieklāšanas atkarīga visa jumta slīpuma montāža. Pēc pirmās un pēdējās rindas ieklāšanās, ar šņores palīdzību tiek iezīmētas vertikālas līnijas, attiecīgi dakstiņu platumam. Turpmāka mala dakstiņu montāža tiek veikta no apakšas uz augšu, no labās uz kreiso pusi. Darba gaitā ir nepieciešama pastāvīga uzraudzība par pareizu dakstiņu rindu montāžu.  

Māla dakstiņu montāža tiek veikta uz jumtiem ar slīpumu no 10°. Māla dakstiņu stiprināšana tiek veikta ar antikorozijas materiāliem: skrūvēm, stieplēm, cinkotam naglām.

Detaļas vieglāk piegriezt uz zemes, izmantojot leņķa splīpmašīnu, ņemot vērā mala dakstiņu piegriešanas noteikumus. Lai nākotnē nav nepieciešamība piepirkt māla dakstiņus, nepeiciesams ņemt vērā ne tikai dakstiņu pārklāšanu, bet arī  neveiksmīgu piegriešanu, vai arī dakstiņu dabīgu sasišanu.  

Uz kores latas tiek uzstādīts specials kores aeroelements. Aeroelementa malas rūpīgi tiek pielīmētas pie mala dakstiņiem.Kores un jumta malas

Kores un jumta malas pabeigšanai ir speciāli dakstiņi – kores dakstiņi. Kores dakstiņi tiek stiprināti ar klameri pie koka kores latas, kas ir nostiprināts ar īpašiem metāla kronšteiniem. Kores latas uzstādīšanas un stiprināšanas pie spārēm rūpīgi pārbauda ar līmeni.